THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Fakt, že od jisté doby se sveřepé německé beranidlo snaží svému bušení ubrat na sveřeposti, unikl asi málo komu, kdo k tvorbě RAMMSTEIN přičichl. Časy úderného kytarového diska a siláckých póz demoliční čety kolem Tilla Lindemanna vzaly pomalu za své na minulé řadovce „Reise, Reise“, která (ač se mi nijak zvlášť nezamlouvala) poměrně mile překvapila určitým nadhledem a ochotou k otevřenosti, kterou třeba ještě „Mutter“ místy citelně postrádala.
Aktuální řadovka „Rosenrot“ obalila hlavici beranidla vrstvou filcu, čili údery více duní a kupodivu (alespoň na brány mého vkusu) dopadají s o to větší intenzitou. RAMMSTEIN se od ein-zwei-drei maršů stále znatelněji přiklánějí k melodičtější a civilnější poloze, kterou nastínil zejména závěr předchozí řadovky. Kompozice znějí odlehčeněji, vytratila se uniformní škrobenost počátků, Till více pracuje s barvou svého impozantního hlasu... Škoda, že poněkud ubylo aranžérské hravosti, která příjemně nazdobila mnohy nadbytečně sveřepé „Reise, Reise“, nicméně i tak je na novince chválihodný zejména kousavý zvuk kytar, dodávající nahrávce galon metalové šťávy. Oproti rok staré kolekci působí „Rosenrot“ jaksi vyrovnaněji, rozhodněji, byť se údajně jedná o výškrabky z let 2000–2005. Zdá se, že kapela dávala stranou méně typické skladby, které spojeny v jeden celek vytvořily zcela koherentní směr.
Novinku uvozoval singl „Benzin“ a stále si stojím za tím, že se jedná o jednu z nejlepších skladeb RAMMSTEIN, už jen proto, že hitovost chcípla po nánosem takřka black metalového nosného riffu a značně odpudivého textu, ze kterého páchne pot, zapařené trenýrky a... benzín. Atmosféra je tíživá, psychotická, takřka maniakální. Podobnou nádheru vykouzlí na albu ještě bestiální balada o uhořelém děckovi „Hilf Mir“, kde se blýskne i skvělý orchestrální podkres, a mručivá litanie „Spring“. Překvapivě silnou enklávou „Rosenrot“ jsou písně milostné: největším facanem fandům je duet Tilla a Shirlene Spiteri (TEXAS) „Stirb Nicht Vor Mir / Don´t Die Before Me“, který nejen že přináší do ocelového Reichu angličtinu, ale také takřka brit-rockový kytarový motiv. A navíc není vůbec zlý, jen se oprostit od předsudků... Ještě lepší je skvostně otextovaná „Feuer Und Wasser“, kde mohli RAMMSTEIN klidně oželet kytary, protože text, vokál, basa a samply dělají divy. Typičtější už je skvělým flétnovým motivem opentlený těžkooděnec „Wo Bist Du“, jehož hitový naturel přímo volá po singlovém ztvárnění. Pro milce zvukových ničitelů mají Němci v torničce zejména dunící song „Zerstören“, v jehož úvodu se pamětníkům bombardování Drážďan musí ježit i chlupy v nose. Klasické RAMMSTEINy přináší i Mexikem navoněná dupačka „Te Quiero Puta!“ a výtečný odvazový bigbít „Mann Gegen Mann“. Za slabší články alba považuji titulní skladbu, která krom refrénu nenabízí zhola nic, a závěrečnou hříčku „Ein Lied“, která sice ironicky traktuje ty netypické polohy alba, ale po pár posleších už spíše otravuje.
Mám pocit, že tohle album bude zase pěkně tvrdým a kyselým jablíčkem sváru. RAMMSTEIN dokázali, že se vývoje nebojí a když už je ocelová kazajka tlačí, vymění ji za něco pohodlnějšího. V důsledku nabízí „Rosenrot“ krmi jak pro tradicionalisty, tak pro liberály, kterým se líbí hokus pokusy Němců. Jen je otázka, zda se oba tábory nepotlučou. Podle mého je novinkový kotouč vůbec to nejlepší, co se v hlavách německých obrněnců zrodilo... Přinejmenším je to jejich první deska, kterou jsem po třetím poslechu neodložil oposlouchanou ad acta.
Oč méně sveřeposti, o to více pěkných melodií a chytrých textů. Samozřejmě se dostane i na klasické demoliční kousky, ale nevadí mi tak jako v minulosti. RAMMSTEIN mě po letech dokázali upoutat celkem a nejen jednotlivostí.
8 / 10
Till Lindemann
- vokály
Christian Lorenz
- klávesy
Paul Landers
- kytara
Richard Z. Kruspe–Bernstein
- kytara
Oliver Riedel
- basa
Christophe Doom Schneider
- bicí
1. Benzin
2. Mann Gegen Mann
3. Rosenrot
4. Spring
5. Wo Bist Du
6. Stirb Nicht Vor Mir / Don´t Die Before I Do
7. Zerstören
8. Hilf Mir
9. Te Quiero Puta!
10. Feuer Und Wasser
11. Ein Lied
Zeit (2022)
Rammstein (2019)
Rammstein: Paris (live) (2017)
Liebe Ist Fur Alle Da (2009)
Völkerball (live) (2006)
Rosenrot (2005)
Reise, Reise (2004)
Pinkpop 2002 (live) (2002)
Mutter (2001)
Live Aus Berlin (live) (1999)
Sehnsucht (1997)
Herzeleid (1995)
Datum vydání: Pátek, 28. října 2005
Vydavatel: Universal Music
Stopáž: 48:08
Méně podbízivé než „Reise, Reise“, také o kapku méně výrazné hlavně díky šedým skladbám typu „Ein Lied“, nicméně se najdou perličky, kterými si mne RAMMSTEIN pozvolna opět dobývají. Těmi jsou například „Stirb Nicht Vor Mir / Don´t Die Before Me“ či tekilou promazaná skladba „Te Quiero Puta!“, ze které je sice na hony cítit prvoplánovost ve spojení folkloru s tvrdou hudbou, ale i tak si vás dokáže získat na svoji stranu. Jedním dechem se ale slučí i říci, že se rozhodně na nové desce žádný zázrak nekoná.
Album "Rosenrot" navazuje na předchůdce "Reise, Reise", tedy je znovu sestaveno, jak z nahuštěných riffových kousků, tak ve větší míře z pomalejších špinavě romantických zpovědí. Jeho kvalit však nedosahuje. Po prvních třech rychlokvaškách, jmenovitě "Benzin", "Mann Gegen Mann" a titulním kolovrátkovém kýči, jsem dokonce uvažoval o označení - propadák roku. Melancholičtější střed alba však reputaci napravuje - skvělý trojlístek "Spring", "Wo Bist Du", "Stirb Nicht Vor Mir". Za zmínku pak stojí ještě černý umakart "Zerstoeren" a mexický experiment "Te Quiro Puta", jinak dál až do konce nuda, předvídatelnost a šeď.
Na to, že „Rosenrot“ má být jen přebytky z „Reise, Resie“, nametenými na jednu hromadu, je to velmi slušné album. V podobném duchu jako na jeho zmíněném předchůdci (a zakládá-li se shora uvedená informace na pravdě, pak také z logických důvodů) i zde oceláři RAMMSTEIN vyrábí kompromis mezi dalekou mechanicko – strojovou minulostí a její uhlazenější a melodičtější mladší sestřičkou, jež téměř nemá slabšího místa (zbytečně rozplizlé „Spring“ nebo „Feuer und Wasser“). Jakoby dřívější revoluční duch kapely ne a ne zemřít, i když už je čitelná jako prvňáčkův slabikář.
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.